w

11 ciekawostek o kotach

1. Powszechnie uważa się, że to starożytni Egipcjanie pierwsi udomowili koty. Naukowcy natrafili jednak na zwłoki kota pochowanego z ludźmi w 9500-letnim grobie na Cyprze, co może wskazywać, że mieszkańcy tej wyspy oswoili te zwierzęta 4000 lat przed Egipcjanami.

2. Koty potrafią wydawać ponad 100 różnych dźwięków. Pies potrafi około 10.

3. Za epidemię dżumy w XIV wieku, która spowodowała śmierć 30-60% mieszkańców ówczesnej Europy, być może odpowiada… Papież Innocenty XIII. Kazał on bowiem palić koty na stosie, gdyż uważał je za wcielenia demonów. Zmniejszenie liczebności tych pięknych zwierząt sprawiło, że drastycznie zwiększyła się populacja szczurów, przez co dżuma zaczęła rozprzestrzeniać się bardzo szybko.

4. W Ameryce Południowej kot to najpopularniejszy zwierzak domowy. Szacuje się, że jest ich tam 73 miliony. Dla porównania- psów znajdziemy około 63 miliony. 30% wszystkich gospodarstw domowych na tym kontynencie ma przynajmniej jednego kota.

5. Kot może na krótkim dystansie biec z prędkością nawet 49 km/h.

6. W 1888 roku archeolodzy znaleźli egipskie cmentarzysko, na którym spoczywało ponad 300 000 zmumifikowanych kotów! Mieszkańcy Egiptu czcili te zwierzęta, a gdy jakieś umarło, na znak żałoby między innymi golili swoje brwi.

7. Mózg kota zawiera średnio 300 milionów receptorów, podczas gdy mózg psa jedynie 160 milionów. Wbrew opinii niektórych ludzi, że koty są nieczułe- naukowcy wykazali, że koci mózg ma identyczne ośrodki odczuwania emocji, co ludzki.

8. Znane są przypadki kotów, które przeżyły upadek nawet z 20 metrów. Wszystko dzięki ich doskonałej zdolności orientacji w przestrzeni. Koty wiedzą, na jakiej wysokości się znajdują, więc tuż przed końcem lotu mogą obrócić się tak, by spaść na łapy. Warto wspomnieć, że człowiek również ma dużo, dużo większe szanse na przeżycie upadku z dużej wysokości, jeśli wyląduje na nogi.

9. Pierwszym komercyjnie sklonowanym zwierzęciem był kot Little Nicky. Jego właściciel wydał na to 50 tysięcy dolarów, co czyni Little Nicky’ego jednym z najdroższych kotów w historii.

10. Najdroższa kawa na świecie, czyli Kopi Luwak kosztuje nieco ponad 1000 dolarów za kilogram. Jak się ją pozyskuje? Ssak z rodziny kotowatych- Luwak- musi zjeść ziarna kawy. Trawi tylko ich miękką otoczkę, a następnie wydala cenne pestki kawowe. Ludzie wybierają je z kału i oczyszczają, a następnie mielą.

11. Najcięższy kot na świecie, czyli Himmy z Australii ważył około 21 kilogramów. Z kolei najstarszy kot dożył aż 38 lat (dla porównania- średnia długość życia kota domowego to 15 lat)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ładowanie…

0

Kot przeszkadzał mu w pracy

Genialna zabawka dla kota