w

Jak zajmować się kotem, który nie wychodzi na zewnątrz?

Wiele osób posiadających koty mieszka w blokach, co uniemożliwia im wypuszczanie zwierzęcia na dwór. Choć jest to trochę wbrew naturze kota, większość zwierzaków przyzwyczaja się z czasem do takich warunków. Jednak przebywanie w zamkniętym mieszkaniu jest dla wielu mruczków po prostu nudne i męczące. Swoją frustrację z tego powodu okazują więc często donośnym miauczeniem lub stają się apatyczne i osowiałe. Jeśli decydujemy się na trzymanie kota wyłącznie w mieszkaniu i chcemy, by dobrze się w nim czuł, musimy w odpowiedni sposób się nim zająć.

Poznaj kocią naturę

Kot jest typowym łowcą, który uwielbia, gdy ofiara nie daje się łatwo złapać. Potrafi ją bardzo długo obserwować, zanim zdecyduje się na atak, który zwykle kończy się sukcesem. Oprócz tego każdy kot kocha zaglądać we wszystkie zakamarki – musi wejść do każdej dziury, wspiąć się na każde drzewo i zbadać każdą nową rzecz, jaka stanie mu na drodze. Podobne atrakcje powinno się zapewnić kotu w warunkach domowych.

Polowanie w mieszkaniu

Aby zaspokoić jego instynkty łowne, warto codziennie bawić się z nim zabawką, udającą żywą ofiarę. Do tego nadają się zarówno gotowe myszki ze sklepu zoologicznego, jak i zwykłe kulki zrobione ze sreberka, czy papieru. Zabawkę można ciągnąć na sznurku lub po prostu rzucać nią po podłodze. Taka zabawa z kotem powoduje, że ma on namiastkę polowania (zabawka mu ciągle ucieka), a przy okazji ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.

Innym sposobem na zajęcie kota jest chowanie mu w różnych zakamarkach domu małych pojemników z jego ulubioną suchą karmą. Znalezienie takiego pojemnika, a potem jego otwarcie i skonsumowanie zawartości to dla kota swego rodzaju substytut polowania. Podobną rozrywkę dostarczy kotu płaskie pudełko z otworami, do którego wsypiemy karmę. Aby ją zjeść, będzie musiał ją najpierw wydobyć łapą.

Odkrywanie świata

Warto zadbać, by kot miał nieustannie nowe bodźce do penetracji terenu. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się kocie tunele i wysokie drapaki, ale także zwykłe kartonowe pudełka, a nawet siatki na zakupy, do których mruczki wprost uwielbiają wchodzić. Czasami, gdy kot się wybitnie nudzi, można mu uchylić drzwi do szafy. Z pewnością z radością do niej wejdzie, by sprawdzić co właściciele trzymają na półkach. Często atrakcją dla kota jest samo przestawienie drapaka lub pudełka do innego pomieszczenia. W przypadku drapaka dobrze jest zainwestować w dość wysoki stojak i umieścić go w bezpieczny sposób w pobliżu okna tak, aby mruczek miał możliwość obserwowania tego, co się dzieje za szybą. Jeśli mieszkanie posiada balkon, warto zabezpieczyć go specjalną siatką. W ciepłe dni koty potrafią spędzić na balkonie nawet cały dzień, nie nudząc się ani przez chwilę, ponieważ uwielbiają polować na drobne owady, a także po prostu patrzeć na świat.

Najlepszym sposobem na kocią nudę jest drugi kot. Jeśli tylko mamy na to warunki, warto o tym pomyśleć. W przeciwnym razie musimy sami stać się towarzyszem zabaw dla zwierzaka, poświęcając mu codziennie odpowiednią ilość czasu.

artykuł we współpracy z serwisem Fantastycznie.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ładowanie…

0

Całe szczęście że na dywan

Kot bengalski (bengal)